بحث كردن تخصصی نوزاد خودکشی زاهدان

بحث كردن: تخصصی نوزاد خودکشی زاهدان تحقیقات اختلافات اختلافات خانوادگی اخبار حوادث

گت بلاگز اخبار اجتماعی همسرآزاری زیاد کردن یافته است

رئیس شرکت پزشکی قانونی از نبود پرونده مراجعه جهت رحم اجاره ای خبر داد گفت: در کشور شاهد زیاد کردن 5.8 درصدی مراجعات نزاع همسرآزاری در سال 96 نسبت به سال 95 بودی

همسرآزاری زیاد کردن یافته است

همسرآزاری زیاد کردن یافته است

عبارات مهم : پزشکی

رئیس شرکت پزشکی قانونی از نبود پرونده مراجعه جهت رحم اجاره ای خبر داد گفت: در کشور شاهد زیاد کردن 5.8 درصدی مراجعات نزاع همسرآزاری در سال 96 نسبت به سال 95 بودیم.

سازمان پزشکی قانونی با بیش از 96 سال فعالیت و بیش از 336 مرکز هر سال بیش از یک میلیون و 760 هزار و 853 مراجعه کننده در سطح کشور در حوزه های کارشناسی معاینات، کمیسیون های تخصصی، آزمایشگاهی و کالبدگشایی اجساد ارائه خدمت می کند.

گاهی در اتفاقات و حوادثی که در جامعه رخ می دهد، مانند اتفاق پلاسکو، سقوط هواپیمای یاسوج و زلزله کرمانشاه و همچنین بعضی فوت های مشکوک تعیین علت فوت و تشخیص هویت جانباختگان و قصورهای پزشکی، اهمیت کار پزشکی قانونی دو چندان می شود.

همسرآزاری زیاد کردن یافته است

به دنبال حوادثی که چندی پیش در جامعه به وقوع پیوست و شایعات و اطلاع رسانی هایی که در فضاهای مجازی و رسانه ها انجام شد،

خبرنگار ایرنا با احمد شجاعی، مدیر شرکت پزشکی قانونی گفت و گویی انجام داد که بخش اول آن با محوریت قصور پزشکی منتشر شد اکنون بخش دوم نیز این مصاحبه را راجع به مهمترین مراجعات به این شرکت از جمله نزاع های خانوادگی با هم می خوانیم:

رئیس شرکت پزشکی قانونی از نبود پرونده مراجعه جهت رحم اجاره ای خبر داد گفت: در کشور شاهد زیاد کردن 5.8 درصدی مراجعات نزاع همسرآزاری در سال 96 نسبت به سال 95 بودی

* اوضاع نزاع های خانوادگی چگونه است؟

شجاعی: زیاد نزاع های خانوادگی، معاینات در پزشکی قانونی مربوط به مدعیان همسرآزاری است و زیاد مراجعه کنندگان جهت معاینات این نوع نزاع را بانوان تشکیل می دهند. در سال 1395 آمار مراجعان همسرآزاری 77 هزار و 280 نفر بود ( 74 هزار و 180 زن و سه هزار و 100 مرد) و در سال 1396 این آمار به 81 هزار و 729 نفر رسید (77 هزار و 59 زن و چهار هزار و 670 زن).

* تعداد مردانی که از همسرانشان آزاد دیده اند، زیاد کردن یافته است؟

شجاعی: 90 درصد مدعیان همسر آزاری را زنان و 10درصد باقیمانده را مردان تشکیل می دهند، ولی در کشور شاهد زیاد کردن پنج و هشت دهم درصدی مراجعات نزاع همسرآزاری در سال 96 نسبت به سال 95 بودیم. تا سال 95 فقط 5 درصد از مدعیان همسرآزاری را مردان تشکیل می داد، ولی در حال حاضر مدعیان مرد به رقم 7 درصد زیاد کردن یافته است.

همسرآزاری زیاد کردن یافته است

* شایعاتی هم راجع به زیاد کردن مدعیان مرد همسر آزاری در مازندران در اینترنت انتشار یافته هست. صحت دارد؟

شجاعی: خیر. چنین چیزی در استان مازندران نبوده هست، بلکه حتی ما شاهد کم کردن این مورد نیز هستیم.

رئیس شرکت پزشکی قانونی از نبود پرونده مراجعه جهت رحم اجاره ای خبر داد گفت: در کشور شاهد زیاد کردن 5.8 درصدی مراجعات نزاع همسرآزاری در سال 96 نسبت به سال 95 بودی

* آیا ممکن است علت بعضی از فوت ها مشخص نشود؟

شجاعی: علت فوت هایی مانند سوء مصرف مواد مخدر، مسمومیت ها و امراض کاملا قابل تشخیص است و عمدتا خیلی کم پیش می آید که علت بعضی از فوت ها تشخیص و شناسایی نشود.

* پزشکی قانونی آیا آماری از فوتی ها به علت آلودگی هوا و ریزگردها را اعلام می کند؟

همسرآزاری زیاد کردن یافته است

شجاعی: آلودگی هوا و ریزگردها فوت آنی نمی دهند، ولی در ایجاد زمینه بیماری در آینده که شاید منجر به فوت زودرس شود می تواند نقش داشته باشد و کسانی که دچار بیماری شدید ریوی هستند با یک مسئله کوچک آلودگی هوا شاید موجبات فوت آنها فراهم شود.اینکه آلودگی هوا تاثیرگذار است را نمی توان رد کرد، ولی آلودگی هوا و ریزگردها در شدت یافتن علت فوت ها در آینده نقش دارند.

* آیا شرکت پزشکی قانونی اساسا آماری را در خصوص فوت ها با عامل آلودگی هوا و ریزگردها؟

شجاعی: نه، هیچ وقت تحت این عنوان علت فوت را بیان نکرده ایم، بلکه این عوامل می تواند شدت یافتن کننده بیماری باشد.

* نقش پزشکی قانونی در مورد رحم اجاره ای چیست؟

شجاعی: رحم اجاره ای موضوعی است که به وسیله شرع اجازه داده شده است است و ما در این خصوص مراجعه کننده ای نداریم، ولی اگر پرونده ای بعد از رحم اجاره ای و پرسشها مربوط به حواشی بعد از آن ایجاد شود که همراه با اشکال هایی باشد، مانند تشخیص هویت، می توانیم کارشناسی کنیم، ولی تاکنون همچنین نمونه ای را نداشته ایم.

* از آینده مومیایی چه خبر؟

شجاعی: من هم به اندازه شما راجع به آینده این جسد مومیایی کشف شده است اطلاع دارم، از همان ابتدای کشف این جسد مومیایی اعلام کردیم که پزشکی قانونی این آمادگی را دارد که با استفاده از نمونه برداری «دی،ان،ای» بتواند هویت آن را شناسایی کند. حتی ما افرادی را از وابستگان احتمالی چند نسل قبل این مومیایی را به دنبال تحقیقات خودمان شناسایی کردیم تا در صورت نیاز جهت تشخیص هویت مومیایی از آنها نمونه ژنتیک گرفته شود.

* آیا از این بستگان نمونه ای هم گرفته شده است است؟

شجاعی: نه، از آنها هیچ نمونه ای گرفته نشد به علت اینکه مومیایی به ما ارجاع نشد تا بخواهیم روند تشخیص هویت آن را طی کنیم. بر اساس مستندات موجود جسد مومیایی بوده و مطلع شدیم که دفن شده است هست، ولی هیچ نوع نمونه یا جسد مومیایی به پزشکی قانونی ارجاع نشد. اگر این مومیایی به پزشکی قانونی تحویل داده می شد، می بایست از استخوان های جسد نمونه برداری می شد و سپس نمونه با نمونه بستگان تطبیق داده می شد تا هویت آن تشخیص داده شود.

* آیا تاکنون هیچ نمونه ای در خصوص کشف جسد مومیایی و نمونه برداری از آن داشته اید؟

شجاعی: بله، یک مومیایی که مربوط به 700 سال گذشته بود، جهت شناسایی هویت آن مورد نیاز بود تا نمونه با بستگان تطبیق داده شود که به علت فاصله 700ساله در عمل این کار ممکن نبود.بعد از اتمام هشت سال دفاع مقدس نیز اجساد و استخوان هایی از شهدا به دست آمده، مورد آزمایش ژنتیک به وسیله سپاه پاسداران قرار گرفته است.

* آیا جهت این نوع شناسایی ها پزشکی قانونی هم با سپاه همکاری می کند؟

شجاعی: البته پزشکی قانونی با سپاه مرتبط هست، ولی آنها خودشان مستقل این نوع کارها و آزمایش ها را انجام می دهند، ما با آنها مراوده داریم، ولی آزمایش های خودشان کاملا دقیق و تخصصی است.

* فعالیت بانک ژنتیک به کجا رسیده؟

شجاعی: بانک ژنتیک کشور عزیزمان ایران فعال هست، در حال حاضر اطلاعات 10 هزار نفر از مجرمان خطرناک گرفته شده است هست. آینده نگری شده است است که امسال این بانک ژنتیک به شرط تامین بودجه های مورد نیاز، با نمونه گیری از 50هزار مجرم خطرناک تکمیل شود.

* قرار بود در بانک ژنتیک نمونه افرادی که دارای مشاغل پرخطر هستند گرفته و نگهداری شود؟

شجاعی: در حال حاضر اولویت بانک ژنتیک مجرمان خطرناک هستند، ولی مشاغل پرخطری مانند خلبان ها، خبرنگاران و آتش نشان ها جهت این بانک در اولویت هستند.

* آیا بعد از اتفاق ساختمان پلاسکو و جان باختن چندین آتش نشان در آن حادثه، آتش نشانان در اولویت مهمتری قرار نگرفته و در این زمینه اقدامی هم صورت نگرفته است؟

شجاعی: پزشکی قانونی در زمینه گرفتن نمونه از آتش نشان ها اعلام آمادگی کرده هست، ولی باید توافق هایی هم در این مورد انجام شود تا بتوانیم این نمونه ها از آتش نشان ها گرفته شود و در حوادث احتمالی در آینده مورد استفاده قرار گیرد.

* عنوان تامین جسد جهت اهداف آموزشی دانشگاه ها به کجا رسیده است؟

شجاعی: به منظور تامین نیاز آموزشی دانشگاه ها به جسد بعد از اینکه فراخوان در مورد اهدای جسد دادیم در کمتر از یک سال 450 نفر عضویت کردند. 285 نفر از این افراد که قصد اهدای جسد خود بعد از فوت را جهت تامین نیاز آموزش مراکز دانشگاهی دارند تقاضا و آمادگی خود را در دفاتر اسناد رسمی محضری اعلام کرده اند که بعد از فوت آنها هیچ ادعایی مطرح نشود. جهت سلامتی و بقای عمر تمام کسانی که جهت اهدای جسد عضویت کرده اند، دعا می کنیم، این اقدام اثراتی در آینده جهت گسترش علوم پزشکی دارد و نیاز دانشگاه های علوم پزشکی را تامین می کند، ولی هنوز در این خصوص جهت دانشگاه ها با کمبود مواجه هستیم.

* آیا جهت تامین جسد از بخش شخصی هم کمک خواهید گرفت؟

شجاعی: در این مورد 2 شرکت شخصی اعلام آمادگی کرده اند که مجوزهای مورد نیاز را نیز دریافت کرده اند و در تلاش هستیم که با این شرکت های شخصی در آینده زیاد کار کنیم.

* نحوه استفاده از اجساد مجهول الهویه جهت تامین نیاز آموزشی دانشگاه ها چگونه است؟

شجاعی: در حال حاضر شمار اجساد مجهول الهویه کم شده است هست، ولی چنانچه هویت این گونه اجساد تا 6 ماه شناسایی نشود، با دستور قضایی این گونه اجساد به دانشگاه ها تحویل داده می شود.

* هزینه نگهداری جسد جهت دانشگاه ها چقدر است؟

شجاعی: این امر هزینه بر است و مرکز تحقیقات پزشکی قانونی، تمرکز خود را جهت فیکس کردن و نگهداری این اجساد انجام می دهد، ولی هزینه مومیایی کردن آن را از دانشگاه ها می گیرد. بعد از اینکه روی این اجساد کار آموزشی در دانشگاه ها انجام شد این اجساد با مجوز صادر شده است دفن خواهندشد.

* آمار خودکشی در کشور عزیزمان ایران چگونه است؟

شجاعی: در سفری که به فرانسه و دیدار با مسئولان مرکز تحقیقات پزشکی قانونی آن کشور داشتیم، مشاهده کردیم که آمار خودکشی در آن کشور نسبت به جمعیت شان، 6برابر آمار خودکشی در کشور عزیزمان ایران است.

* در فضاهای مجازی گفته می شود که آمار خودکشی دانش آموزان و دانشجویان زیاد کردن یافته است؟

شجاعی: چنین امری درست نیست و صحت ندارد، آمارهایی از خودکشی داریم، ولی آمار خودکشی در کشور عزیزمان ایران نسبت به نقاط دیگر دنیا اوج نیست و از کشورهای اروپایی نیز کمتر است.

* آیا آمار خودکشی اعلام نمی شود، اصولا از چه منبعی این آمار اعلام می شود؟

شجاعی: در اردیبهشت سال گذشته آماری از خودکشی اعلام شد، که در جامعه به دنبال خود اثرات منفی داشت. اعلام بعضی آمارها مانند سوء مصرف مواد مخدر و غرق شدگی در جامعه دارای اثرات مثبت است و مردم از آنها درس می گیرند، ولی اعلام آمار خودکشی در جامعه دارای بار منفی است و ما اعتقاد داریم که نباید این آمار اعلام شود، مگر اینکه این نوع آمار جهت مجموعه تصمیم گیران نظام اعلام شود.

بیان آمار خودکشی در جامعه و جهت عموم مردم فقط دارای اثرات سوء است و گاهی بیان بعضی از آمارهای خودکشی از سوی بعضی افراد واقعی نیست، فقط شرکت پزشکی قانونی است که آمار کلی از خودکشی را اعلام می کند و آمار دقیق فقط نزد این شرکت است.

* بعد از زلزله کرمانشاه شایعاتی در مورد خودکشی زلزله زده ها داشتیم؟

شجاعی: به رغم انتشار شایعاتی در خصوص زیاد کردن آمار خودکشی بعد از وقوع زلزله در کرمانشاه، در این خصوص شاهد کم کردن آمار خودکشی در این استان بودیم.

و متاسفانه بعضی از موارد مشکوک به عنوان خودکشی اعلام شده است بود.

واژه های کلیدی: پزشکی | خودکشی | قانونی | دانشگاه | مومیایی | دانشگاه | اعلام آمادگی | اخبار اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs